Most, hogy a legtöbb ragadozó halunkat tilalmi idő védi, van idő más dolgokkal foglalkozni. Van aki az orsókat zsírozza, a botokat fényesíti. Van, aki vadul vásárol előre, az új szezonra, és van aki ül a gép előtt, és elmélkedik. Olyan gondolatok járnak fejemben, hogy vajon hányszor tesz keresztbe önmagának a horgász, illetve a pergető társadalom egy igen kis százaléka, hogyan tudja tönkretenni mások szórakozását is.
Balatoni kikötők
A legtöbb kikötő a Balaton partján "halandó ember" számára zárt terület. Egyszerű ember vagy sehogy, vagy csak igen jó pénzért jut be, illetve ismeretség útján, van egy kis remény. A maradék kikötők nagy részében, a kikötői rend tiltja a horgászatot. Vajon miért alakulhatott ez így? Mennyi vizet zavar, az pár sügérre pergető ember? Alap esetben szinte semmit. De! Sajnos a pergetők körében is vannak nagyon buta emberek. Olyanok, akik nem mérik fel a saját cselekedeteik súlyát, és ezzel automatikusan kitolnak az összes többi, "normális" horgásszal. Nekik, pár pontban összeszedtem, hogy mit nem kellene:
1. A hajó magántulajdon, ha úgy tetszik magánterület. Nem mászunk fel más hajójára! A csaliért se!
2. Nem kell minden egyes sügért megfogni, ezért nem is kell a köteleket centizgetni. Előbb, vagy utóbb úgyis felakad rá a csali. Te mennyire értékelnéd, ha kihajózás előtt belenyúlnál egy horogba, amit valami barom akasztott bele a köteledbe?
3. Ha olyan helyen vagy, ahol időszakosan megtűrnek minket, de a kikötőmester udvariasan elküld, ne állj le vele veszekedni, mert előbb vagy utóbb mindenkit végleg ki fognak onnan tiltani! Rosszabb esetben rendőrt is hív rád....
4. A hajótulajdonosokkal legyél udvarias! Köszönni kötelező, mint ahogy a társalgást sem érdemes kerülni. A bejárókat ne foglald el a cuccaiddal, keresztbe fektetett botokkal. Minél kevesebb vizet zavarsz, annál jobban megtűrnek.
5. Ne szemetelj! Ez talán a legfontosabb dolog. Máshol is, de a kikötőkben különösen fontos dolog.
A végére egy kis figyelmeztetés. Az idei balatoni horgászrendbe bekerült, hogy a kikötők rendjének megsértése miatt, a terültei jegy bevonható!
Magántavakon
Bizonyos magántavakon (kockatavak) megengedik a pergetést. Van ahol csak időszakosan, van ahol egész évben. De! Csak addig, amíg nem lesz túl sok a panasz, a kellemetlen tapasztalat. Itt is vannak olyan íratlan, illetve sok helyen akár írott szabályok, amiket érdemes betartani.
1. Ne szemetelj! Ne horgássz szemetes helyen! Ez általában írott szabály, sokan mégse veszik komolyan. Pedig érdemes....
2. Legyél tekintettel a többi horgászra! Az ilyen magántavakon, pergető horgászat lehet megengedett, de a tó igazából az egyéb (bojlis, feeder, egyéb finomszerelékes) módszerek kedvelői miatt üzemel. Ha az ember folyamatosan konfrontálódik a többi horgásszal, az általában rossz véget ér.
3. Kabátos halak. Az ilyen jellegű tavak általában dugig vannak ponttyal, illetve egyéb békés halakkal. Éppen ezért érdemes olyan pergető módszert, helyet választani, hogy minimálisra csökkentsük, a külső akadás lehetőségét. A wobblereken is érdemes egyágú horgokat használni, illetve jiggelésnél csak az egyértelmű kapásoknak vágjunk be.
A haver haverjának a haverja
Ezt a butaságot már én is elkövettem, és nem is egyszer. Sokan járunk egészen kis vizekre, ahol van, hogy több hónap alatt találjuk meg azt a szakaszt, ahol az adott patak, vagy csatorna legszebb lakói élnek. Na ilyenkor jön az, hogy az ember elviszi egy barátját a féltve őrzött helyre. Csak aztán kiderül, hogy barátnak is van egy barátja, és az illetőnek is kettő. Mindegyik jó ember, a halakat visszaengedi, tehát elvileg, semmi baj. Az is előfordulhat, hogy a barát ugyan tiszteletben tartja az információt, de háromszor annyi szabad ideje van mint neked, és napi szinten dobálja azt a kis szakaszt, amit te előtte hetente egyszer. Elvileg ezzel se lenne baj, hiszen a barát is visszaenged mindent. Elvileg.... Mert a kis vizek sajnos nem így működnek. Ha, egy adott szakaszt minden egyes nap végigdobál valaki, az eredményesség drasztikusan csökkenni fog, egészen betli szintjéig. Tetszik vagy sem, ez a fajta kispatakos móka, nem társasjáték.
Tilalom alatt ügyeskedők
Ez talán a legaktuálisabb, és egyben a legnagyobb vihart kavaró téma. Főleg a C&R pergetők között vannak páran, akik feljogosítva érzik magukat arra, hogy ha már visszaengednek minden halat, akkor nyugodtan horgászhatnak rájuk a tilalmi idő alatt. Persze van ennek több fokozata. Az első aki nyíltan vállalja amit művel. Mindenkivel szembeszáll, hogy megvédje az igazát. Aztán ott a sunyi, aki májusban, "sügerezek" címszóval fogja meg a napi 50 db kősüllőt. A butábbja azonnal megosztja a véletlen fogást, az okosabbja, a köves tilalom után. Ott vannak még a fészekről süllőt szedegetők. Persze mindegyik véletlen fogás, csukázás közben.... Meg kell még említenem az igazi húshorgászokat, akik nem osztogatnak meg képeket a neten, de a csukatilalom végétől, vadul csukázni kezdenek ezerrel tépett műcsalikkal. Amit ők fognak, az max. a mélyhűtőbe kerül vissza... Lehetne még sorolni, de fölösleges. Egy dolog közös ezekben az emberekben, mégpedig az, hogy duplán okoznak kárt, minden "normális" pergető horgásznak. Az első egyértelmű. megzavarják a halak ívását. A másik, hogy amellett, hogy minimum etikátlan (bár szerintem az Országos Horgászrendbe is ütköző) amit művelnek, egy olyan irányba terelik a vizek kezelőit, aminek vélhetően ők se örülnek. Ez nem más, mint egy általános pergető tilalom. Van olyan víz, ahol ez már van, de egyenlőre még csak helyi szinten létező dolog. Abban a pillanatban, hogy bekerül az Országos Horgászrendbe, lőttek a márciusi jász, és domolykópergetésnek, és az esetleges áprilisi pisztrángozásnak is. A környező országokban, van ahol fél évig tart, ez a pergető tilalom. Ez kell nekünk?
Egyenlőre ennyi jutott eszembe.Biztosan vannak olyan dolgok, helyzetek amik vagy nem érintettek még engem, vagy csak egyszerűen most nem ugrottak be. Van még olyan téma is, amit most azért hagytam ki, mert túlságosan megosztó lett volna. Majd talán egyszer...
Addig is görbüljön! A domi, és jász, még szabad préda! Ja, és az a csíkos, az nem a domolykó....
Hát így valahogy... :-(
VálaszTörlésAzokról nem is beszélve, akik, mert a törvény nem védi őket, gond nélkül fogják a pocakos, ívás előtt álló halakat. Ezzel osztályokkal több kárt okozva (fogdosás, nyomorgatás, ívás előtt stresszelés), mint az, aki az ívóhelytől messze, leívott halat fog, még tilalmas időben.
VálaszTörlésValós megállapítások!
VálaszTörlés